Den Bosch

Den Bosch

Dom wybudowany Przez Panią Ilonę i Pana Drika znajduje się w ścisłym centrum starego miasta. Den Bosch to jedno z najładniejszych, zabytkowych miast Holandii, dlatego budowa w jego sercu ma wiele ograniczeń od gminy.

Architekt Thomas Kemmke stworzył niepowtarzalną bryłę, łącząc zabytkowe elementy z nowoczesną architekturą. Charakterystyczna strukturą, ręcznie wykonywanej cegły Petersen Kolumba (została opracowana w 2000 roku przez architekta Petera Zumthor i Petersena Tegla dla muzeum Kolumba w Kolonii) użytego na elewacji przyciąga uwagę zarówno turystów odwiedzających miasto, jak i mieszkańców Den Bosch doskonale harmonizując z otaczającymi ją zabytkowymi budynkami.

Moją rolą było zaprojektowanie wnętrz tego nieoczywistego domu wznoszącego się nad kanałem, niegdyś służącym jako fosa. Punktem wyjścia były witające nas od wejścia czarne, metalowe schody, które narzucały stylistykę.

Dom składa się z czterech kondygnacji: piwnica, gdzie ukryta jest cała technika. Parter, z salonem, kuchnią, jadalnią, kuchnią techniczną, biurem i toaletą. Na pierwszym piętrze sypialnia główna z przeszkloną łazienką i otwartą garderobą oraz dwa pokoje gościnne ze współdzieloną łazienką. Na drugim piętrze pokoje córek z łazienkami oraz pokój rekreacyjny. Chcieliśmy ocieplić wnętrze, nie tracąc przy tym industrialnego pazura, dlatego w salonie pojawił się kamień Kolumba użyty na fasadzie budynku. W całym domu można odczuć podróżniczą naturę jego mieszkańców, to trochę taka eklektyczna podróż po różnych zakątkach świata. Można jej doznać w kolorystyce i wzorach. Na tle monochromatycznej, industrialnej bazy pojawia się cała kompozycja barw, struktur, materiałów, zielenie, oliwki, żółcie, ceramika, tkanina wszystko miesza się i przenika tworząc patchworkową całość.

Inwestycja została doceniona przez holenderki magazyn The Art. Of Living i opublikowana w najnowszym numerze.

Zdjęcia: Jaro van Meerten, Stijn Polestra,

CO

Dom wolnostojący


GDZIE

Den Bosch, Holandia


KIEDY

2020